Katamarany w Krk: 12

Katamaran czarter w Krk

Wyspa Krk – co zobaczyć

Czarter katamaranu na wyspie Krk, pozwoli nam na poznanie chorwackiej kultury od podszewki. Wyspa uznana jest bowiem, za kolebkę chorwackiej kultury i chorwackiego piśmiennictwa. Cenne dziedzictwo kulturowe zachowało się w licznych małych miasteczkach, rozsianych na całej wyspie. Jednym z najważniejszych miast na wyspie, jest stolica - Krk. Wszystko co najważniejsze, mieści się w okolicach starówki. Stare miasto wyróżnia się bujną i soczystą zielenią sosnowego lasu, która opanowała tę część miasta. Na przełomie wieków Krk było w rękach Bizancjum, Wenecjan, Frankopanów i każda epoka, zostawiła po sobie widoczny ślad. Miłośnicy historii, powinni udać się do Vrbnik we wschodniej części wyspy. Jest to bardzo klimatyczne miasteczko, w którym możemy poczuć się jak w innym wymiarze. Jest to jedno z najstarszych miasteczek na wyspie, powstałe w okresie średniowiecza jako osada otoczona obronnymi murami. W południowo wschodniej części wyspy, leży popularna miejscowośc turystyczna, Baška. Był to pierwszy kurort na wyspie. Pomiędzy Krk i Baška leży Stara Baška. Ta mała miejscowość na południu wyspy pozwoli na chwilę oddechu od turystycznego zgiełku. Największy port jachtowy na Adriatyku znajdziemy w miejscowości Punat. Jest to idealne miejsce, dla miłośników sportów wodnych. Organizuje się tutaj liczne regaty, a warunki do nurkowania są wręcz idealne. Z racji, że miejscowość leży w zatoce, pobliskie wody są ciepłe, a to jest dużym plusem dla wczasowiczów.

Pobliskie atrakcje

Czarter katamaranu na wyspie Krk należy potraktować jak doskonała okazję do zwiedzenia pobliskich wysp oraz kilku miejscowości na lądzie. Nadmorska Rijeka, jest trzecim pod względem miastem w Chorwacji. Słynie z dużego portu – turystyczny, handlowy i rybacki, z pięknej starówki oraz najstarszego sanktuarium maryjnego w Chorwacji. Punktem obowiązkowym w Rijece, jest taras widokowy Trsat, z którego rozciąga się piękna panorama miasta. Północna część regionu Kvarner ma do zaoferowania wiele malowniczych miasteczek, jak na przykład Opatija. Riwiera Optaija znajduje się w północnej części regionu Kvarner i słynie z kamienistych plaży, które sąsiadują z porośniętymi bujna roślinnością górami i wzgórzami. Jest to kraina winnic i gajów oliwnych, co przyciąga co roku wielu turystów. Pływając po zatoce Kvarner, nie można pominąć wyspy Cres. Znajdują się na niej dwa rezerwaty ornitologiczne, co pokazuje jak bogata jest wyspa pod względem przyrodniczym. Co ciekawe, Cres i Lošinj bardzo intensywnie zajmują się ochroną przede wszystkim żyjących w Adriatyku delfinów butlonosych, ale również żółwi, czy innych gatunków zwierząt, którym grozi wyginięcie. Jedna z najbardziej zielonych wysp w Chorwacji, jest zdecydowanie Rab. Warto zwrócić uwagę na półwysep Kalifront, z wieloma uroczymi zatoczkami ukrytymi u podnóży zielonych wzgórz. Wyspa posiada również proporcjonalnie najwięcej piaszczystych plaż.

Wiatry i pogoda dla żeglarzy

Podczas czarteru katamaranu na wyspie Krk, warto zapoznać się z występującymi tam wiatrami oraz warunkami pogodowymi, jakie występują na wodach Adriatyku. Sezon żeglarski w Chorwacji możemy podzielić na 3 okresy: kwiecień czerwiec, lipiec- sierpień oraz wrzesień-październik. Pierwszy okres charakteryzuje się przyjemna temperaturą, od 21 stopni w kwietniu do 28 stopni pod koniec czerwca. W lipcu i sierpniu temperatury są najwyższe, ok. 35 stopni. Natomiast od września do października temperatury są wciąż wysokie, ale już nie tak uciążliwe jak w szczycie sezonu. Wiatry najczęściej występujące na wodach Adriatyku, to bora i jugo. Jugo jest wiatrem niżowym, natomiast bora to wiatr wyżowy. Bora jest bardzo silny i porywisty, latem osiąga siłę od 6 do 8 w skali Beauforta, trwa od kilku godzin do kilku dni. Powstaje na skutek nadmiernego gromadzenia się chłodnego powietrza po przeciwległej stronie gór Dynarskich. Jest to typowy wiatr fenowy. Słabnie w miarę oddalania się od gór w stronę morza. Jugo, wieje zazwyczaj na początku i na końcu sezonu żeglarskiego. W sezonie występuje rzadko i wieje jedynie przez 2-3 dni. Poza sezonem może osiągnąć do 10 w skali Beauforta, a tworzące się przez niego fale mogą mieć do 4 m wysokości. W sezonie często nad Adriatykiem powstają burze. Wiatry jakie towarzyszą burzom, to neverin lub garbic.

Chorwacka uczta

Chorwacja słynie ze smacznej kuchni, w której widać wpływy kuchni greckiej, tureckiej, włoskiej i austriackiej. Z kuchnią chorwacką trudno jest skojarzyć jedno główne danie, ponieważ każdy region, ma swoją specjalność. W regionie Kvarner dominuje kuchnia śródziemnomorska, czyli potrawy bazują na warzywach, rybach, oliwie, jagnięcinie i owocach morza. Czarterując katamaran na wyspie Krk, warto spróbować regionalną zupę warzywną – maneštra. Na wyspie Pag, która leży w zatoce Kvarner, należy spróbować regionalny ser - paški sir. Produkowany jest z mleka owiec, które wypasają się na wyspie. Jedzą one rosnące tam zioła, co nadaje specyficzny smak i zapach serowi. Jest to twardy i słony ser. Chorwacja ma również do zaoferowania słodkie przysmaki, jak na przykład arancini, czyli kandyzowane skórki pomarańczy (ew. grejpfruta lub cytryny). Krostule to tradycyjny deser, który je się na wybrzeżu. Przypomina polskie faworki. A fritule, to ciasto o kształcie kulki, w skład którego wchodzą: mąka, lokalne nalewki, skórki cytrynek i rodzynek. Wszystko jest smażone ma głębokim oleju. Oczywiście kuchnia chorwacka, to nie tylko smakowite dania. Nie zapominajmy o alkoholu, jak na przykład rakija, o mocy 40-70% , o aromacie owoców.