14 katamaranów w Zadarze

Katamaran czarter w Zadarze

Turystyka w Chorwacji

Chorwacja, jest jedną z ulubionych destynacji na wakacje. Dzieje się tak za sprawą pięknych krajobrazów, przyjemnego klimatu, doskonałych warunków żeglarskich, ale jest to też zasługa samych mieszkańców, którzy są bardzo gościnni, otwarci i weseli. Turystyka ma bardzo duży wpływ na PKB kraju, dlatego też Chorwaci dbają o przyjezdnych. Jeżeli będziemy mieli okazję spędzić trochę czasu z Chorwatami, to na pewno będziecie to bardzo mile wspominać. Jeżeli zaplanujemy urlop w sezonie letnim, to powinniśmy udać się na jedno z wielu lokalnych świąt, czy organizowanych festiwali. Czarter katamaranu w Zadarze to doskonała okazja, aby zobaczyć, jak bawią się mieszkańcy Dalmacji. Jedną z imprez organizowanych w Zadarze w czerwcu, jest Zadarski Festiwal Tanga. Centrum wydarzenia jest znana konstrukcja solarna - Pozdrav Sunca. To tutaj, tuż obok „Morskich organów” można podziwiać występy taneczne par z całego świata. Ale Zadar dba o rozrywkę mieszkańców i przyjezdnych nie tylko podczas wakacji. Na przykład w lutym, organizowany jest festiwal „Tuna, Sushi & Wine Festival Zadar”. Miłośnicy wina, tuńczyka i sushi na pewno będą zachwyceni programem festiwalu. Chorwacja jest idealnym miejscem na wakacje o każdej porze roku. Tutaj zawsze coś się dzieje.

Chorwacka pogoda - Zadar

To nie tylko atrakcje turystyczne są magnesem na turystów. To również pogoda i panujące tutaj warunki klimatyczne. Prawdą jest, że najcieplej jest w okresie wakacyjnym i wtedy też przyjeżdża tutaj najwięcej turystów. Ale sprzyjające warunki żeglarskie zaczynają się dużo wcześniej. Oczywiście w lipcu opady są najmniejsze, listopad to miesiąc największych opadów. Lipiec to również najcieplejszy miesiąc w roku (średnio 23°C), najchłodniej jest w styczniu (6°C). Wiatry na jakie musimy się przygotować pływając po Adriatyku, to: wiatr południowo-wschodni Jugo; suchy, porywisty i chłodny wiatr Bora; wiatr północno-wschodni Mistral; wiatr południowy Sirocco; wiatr północny wiejący przez góry – Tramuntana; wiatr wschodni Lewanter. W Chorwacji dwoma typowymi wiatrami są Bora (przez Chorwatów nazywany Bura), który wieje od strony lądu, ku morzu i Jugo, która z kolei wieje od strony morza, w stronę lądu. Latem Bora ustaje po kilku godzinach, zimą może trwać nawet do dwóch tygodni. Jugo natomiast latem trwa maksymalnie trzy dni, a zimą może wiać nawet do 3 tygodni.

Atrakcje Zadaru

Czarter katamaranu w Zadarze, to okazja do poznania północnej Dalmacji. Warto zatrzymać się na chwilę w porcie w Zadarze i zejść na ląd. Miasto jest ciekawe i kryje w sobie wiele interesujących miejsc. Jest to miasto, w którym można poczuć włoski klimat – jest to skutek bujnej historii miasta, które przez długi okres było pod panowaniem rzymskim, weneckim, włoskim. Na Starym Mieście znajdziemy ciekawe zabytki od czasów antycznych aż po barokowe. Wizytówką Zadaru jest Brama Lądowa, powstała w roku 1543 w kształcie Łuku Triumfalnego. Jedną z najbardziej znanych atrakcji Zadaru jest Plac Pięciu Studni z końca XVI w. Plac powstał, ponieważ miastu groził atak ze strony Turków i mieszkańcy musieli liczyć się z kilkudniowym oblężeniem. Aby zapewnić sobie dostęp do wody pitnej, wybudowali wielką cysternę z pięcioma studzienkami. Mijając Plac Pięciu Studni, trafiamy na Plac Piotra, który wyróżnia się specjalnym, szklanym podłożem, przez które można podziwiać pozostałości dawnego miasta. Stoi tam również rzymska kolumna, która jest jedną z licznych pozostałości po okresie panowania wenecjan. Jednak najpopularniejszym placem jest Plac Ludowy – Narodni Trg, który otoczony jest przez trzy wyróżniające się budynki: budynek straży miejskiej z wieżą zegarową, gradska loza (gdzie odbywają się różne wydarzenia kulturalne) oraz ratusz bogato zdobiony płaskorzeźbami. Starówka to również miejsce, gdzie znajdziemy kościół św. Szymona, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1190 roku. 28 października w kościele obchodzone jest święto św. Szymona. Najczęściej fotografowanym kościołem w Zadarze, jest kościół św. Donata, w stylu wczesno romańskim. Obecnie kościół nie pełni żadnej funkcji religijnej, często odbywają się tam koncerty muzyki klasycznej. Przed kościołem znajdziemy największa pozostałość po Rzymianach – Forum rzymskie.

Specjały kuchni dalmatyńskiej

Dalmacja słynie z uroczych krajobrazów, z przepięknych wysp, słonecznej pogody, ale również smacznej kuchni. Oprócz ryb, owoców morza i dań mięsnych, należy też wspomnieć o przepysznych deserach, jakie możemy znaleźć w Chorwacji. Bardzo popularne są kroštule, które przypominają nasz faworki. Oprócz tego, możemy również spróbować fritule, czyli kulki z ciasta drożdżowego z rodzynkami, smażone na oleju i posypane cukrem. Pandišpanj, to aromatyzowany prosecco biszkopt, z dodatkiem suszonych owoców. Częstym składnikiem są migdały, które znajdują się m.in. w bobići (migdałowe kulki z kruchego ciasta), ale które można też zjeść same lub z dodatkiem cukru. Ciasteczka amareti, to również deser z migdałów. Mielone migdały piecze się z białkiem jaj, masłem i cukrem. Klašuni to natomiast kruche ciasto, z migdałowym wnętrzem aromatyzowanym wodą różaną lub likierem z płatków róż. A dla miłośników wiedeńskich tortów, polecamy ciasto Skradin, które jest zainspirowane wiedeńskim tortem Sachera. Marmolada została zastąpiona miodem i orzechami włoskimi. Do ciasta dodaje się likier z płatków róż, a wierzch polany jest czekoladą.