25 łodzi motorowych do wynajęcia w Krk

Łódź Motorowa czarter w Krk

Zatoka Kvarner

Czarter łodzi motorowej na wyspie Krk, pozwoli na odkrycie uroków całego regionu Kvarner. Są tutaj góry, morze, piękne zatoczki i jeziora, turystyczne kurorty i oazy spokoju. Każdy znajdzie coś dla siebie. Region Kvarner położony jest nad zatoką o tej samej nazwie. Ciągnie się od Rijeki na północy, aż do Paklenicki Park Narodowy na południu. W jego skład wchodzą riwiery i wyspy, co tworzy doskonałe warunki wypoczynkowe dla turystów. Typowy klimat śródziemnomorski sprzyja drzewkom oliwnym, cytrynowym i pomarańczowym. Region ma bogatą historię, co owocuje obecnie licznymi zabytkami. Do rozwoju Kwarneru przyczynili się Liburnowie i Rzymianie, którzy rozwinęli tutaj handel i rzemiosło. Ze względu na swoje położenie, region od zawsze był wielokulturowy i wielonarodowy. Wszelkie zmiany władców i zwierzchników zostawiły po sobie ślady, które dzisiaj można odkrywać spędzając urlop w zatoce Kvarner. Teren wzbogacił się szczególnie pod panowaniem Austro-Węgier. To wtedy region stał się wakacyjną i sanatoryjną destynacją. Zaczęto budować pierwsze hotele i posiadłości dla arystokracji. Jest to zatem okres, który zapoczątkował turystykę w zatoce. Od lat 90. Ten przemysł gospodarki nieustannie się tutaj rozwija, a popularność regionu wzrasta z roku na rok. Zatoka zawdzięcza swoją popularność licznym różnorodnym plażom. Znajdziemy tutaj małe, kamieniste plaże oraz plaże większe, ze złotym piaskiem. Jest to też region, słynący z plaż dla nudystów. Jest to też region z bogatą ofertą sportowo-rekreacyjną: nurkowanie, wędkowanie, siatkówka plażowa, tenis, trasy rowerowe. Zatoka Kvarner zadba o to, aby każdy spędził tutaj udane wakacje.

Krk – kolebka chorwackiej kultury

Najbardziej wysunięta na Północ wyspa Adriatyku, największa wyspa Adriatyku, najbardziej zróżnicowana wyspa na Adriatyku oraz najłatwiej dostępna wyspa na Morzu Adriatyckim – wyspa Krk. Zajmuje powierzchnię 406km², a długość linii brzegowej to 190 km. Położenie wyspy oraz dobre połączenie ze stałym lądem poprzez most Krčki przyciąga turystów z całej Europy, którzy szukają wypoczynku w śródziemnomorskiej atmosferze. Łatwy dostęp ułatwia również lotnisko w Rijeka. Oferuje ono dwa połączenia z Polską z Warszawą i Katowicami. Czarter łodzi motorowej na wyspie Krk jest dobrą opcją dla tych, którzy interesują się historią i chcą poznać kulturę Chorwacji od podszewki. Wyspa ma bowiem bogate dziedzictwo kulturalno-historyczne. Znajdziemy na niej również piękne miejsca na łonie natury, tętniące życiem kurorty, stare miasta oraz małe wioski. Aby zapoznać się z dziedzictwem Chorwacji, najlepiej wybrać się na wycieczkę do jednego z miast: Baska, Vrbnik, Punat, Malinska lub do stolicy wyspy – Krk. Oprócz ciekawych miejsc na samej wyspie, warto rozejrzeć się dookoła niej, ponieważ otacza ją kilka mniejszych wysepek: wyspa Sv. Marko, Plavnik, Kormat, Košljun, Prvić, Galun i Zec. Wyspa charakteryzuje się klimatem umiarkowanym i łagodnym, jest to jeden z najbardziej słonecznych regionów Europy – 2,500 słonecznych godzin rocznie. Bardzo ciekawa jest fauna i flora wyspy. Środkowa i zachodnia część wyspy charakteryzuje się lasami, gajami oliwnymi, winnicami oraz uprawa warzyw i owoców. Północną część wyspy stanowią tereny skaliste. Wyspa dba o ochronę środowiska, o czym świadczą licznie rozwieszone niebieskie flagi - symbolizują zachowane, bezpieczne i przyjemne środowisko przeznaczone do wakacji, rekreacji i rozrywki.

Co na talerz?

Pływając u wybrzeży Chorwacji, nie można nie skosztować tutejszych specjałów. Kuchnia chorwacka uległa wpływom sąsiadujących państwa, widać inspiracje kuchnią włoską i bałkańską. Wzdłuż wybrzeża, spotkamy się z typową kuchnią śródziemnomorską. W kuchni królują więc świeże ryby i owoce morza. Jednym z charakterystycznych dań są škampi na buzaru, czyli duże krewetki duszone w sosie na bazie oliwy i białego wina. Można spotkać się również z wersją škampi na žaru, inaczej mówiąc grillowane krewetki, już bez dodatku sosu. Popularne są też kalmary, również podawane na różny sposób, na przykład faszerowane szynką i serem (oczywiście lokalnie wyrabianymi). Ciekawą propozycją jest również makaron tagliatelle z wędzonymi owocami morza w sosie zagęszczanym śmietaną. Ale w kuchni spotkamy również ryby, najczęściej jest to dorada i okoń morski, które zazwyczaj się grilluje. Popularną rybą jest również tuńczyk podawany na przykład w formie carpaccio z wędzonego tuńczyka. Nie można jednak zapomnieć o daniach mięsnych: ćevapi – podłużne kotleciki z mięsa mielonego, pašticada – gulasz wołowy. Kuchnię chorwacką doskonale uzupełniają regionalne alkohole: rakija (mocna nalewka o smaku owocowym bądź ziołowym), wino, piwo.

Warunki na morzu

Adriatyk jest doskonałym akwenem na żeglugę. Zarówno osoby zaczynające swoją przygodę z żeglarstwem, jak i „wilki morskie” mogą czuć się bardzo komfortowo na wodach Adriatyku. Czarterując łódź motorową na wyspie Krk, należy przygotować się na występowanie dwóch charakterystycznych wiatrów. Bora jest suchym, chłodnym i porywistym wiatrem, który powstaje najczęściej zimą, gdy nad lądem tworzy się ośrodek wysokiego ciśnienia, a nad morzem przeważa ciśnienie niskie. Zimne powietrze gromadzi się za Górami Dynarskimi, później przekracza barierę górską i opada w stronę wybrzeża. Kolejnym wiatrem, z którego obecnością należy się liczyć pływając po Adriatyku, jest jugo. Jest ciepły i wilgotny, wieje z południa. Zazwyczaj wieje przez kilka dni, przynoszą pogorszenie pogody. Towarzyszy mu deszcz i mgły, a latem często burze z piorunami.