89 łodzi motorowych do wynajęcia w Szybeniku

Łódź Motorowa czarter w Szybenik

Miasto Słowian

Szybenik jako jedno z nielicznych chorwackich miast zostało założone przez Słowian. Nie ma tutaj śladów starożytnych zabytków, czy innych pozostałości po wpływach Rzymu. Znajdziemy za to budowle w stylu gotyckim, renesansowym, barokowym. Miasto zachwyca starówką, która wydaje się być zwrócona w stronę morza. Turyści zachwycają się również nadmorską promenadą. Jednak zarówno miejscowi, jak i turyści najchętniej odpoczywają w miejscu, gdzie stare miasto zbliża się do morza – znajduje się tam wiele barów, kawiarni i restauracji, gdzie wszyscy lubią przesiadywać. Czarter łodzi motorowej w Szybeniku możemy wykorzystać również do poznania historii miasta i do zwiedzenia kilku najważniejszych zabytków. Do takich zaliczamy na pewno katedrę św. Jakuba. Jest to jedna z najważniejszych świątyń w całym kraju. Obiekt znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świątynia znajduje się w samym centrum miasta, tuż obok nadmorskiego bulwaru. Nad miastem góruje twierdza św. Michała. Jest to prawdopodobnie najlepszy punkt widokowy w całym Szybeniku. Stąd rozpościera się niezwykły widok na cały region. Starówka znajduje się na wzgórzu, dlatego jest tutaj wiele schodów. Większość alejek jest niedostępnych dla samochodów, a czasami nawet dla rowerów. Jednym z ciekawszych zabytków na starówce, jest Pałac Rektorów, gdzie kiedyś urzędowali przedstawiciele weneckich władz. Obecnie, znajduje się tutaj muzeum miejskie. Jeżeli szukamy miejsca na słoneczną i morską kąpiel, to niestety Szybenik nie ma wielu plaż w samym centrum. Najlepiej wybrać się na jedną z plaż w okolicy.

Okoliczne atrakcje

Środkowa Dalmacja, to jeden z najchętniej wybieranych regionów na wakacje. Czarter łodzi motorowej w Szybeniku, jest więc idealnym pomysłem, jeżeli chcemy dużo zwiedzić. Dalmacja cechuje się dużą różnorodnością: historyczne miasteczka, urocze wioski, piękne tereny górskie i niezwykłe wyspy. Drugim co do wielkości miastem Chorwacji, jest Split. Ma bardzo ciekawą historię, sięgająca III w. n. e. Rzymski cesarz Dioklecjan, kazał wybudować w Splicie ogromny pałac. Wybrał doskonałą lokalizacje, jest to bowiem jedno z najcieplejszych miejsc u wybrzeży Morza Adriatyckiego. Ruiny owego pałacu, to dzisiaj centrum miasta. Dawne korytarze i komnaty pałacu, są elementami starego miasta. W sercu Dalmacji, znajduje się Riwiera Makarska. Z jednej strony podziwiamy lazurowe wody Adriatyku, a z drugiej niezwykłe masywy górskie. To miejsce wyróżnia się bardzo malowniczymi zatoczkami i spokojnymi plażami, ukrytymi wśród białych skał. Jedną z najpiękniejszych wysp na świecie, jest dalmatyńska wyspa Hvar. Jej symbolem jest lawenda oraz rozmaryn. Północna strona wyspy, to przyjemne zatoczki, natomiast południowy brzeg, jest stromy i skalisty. Największe miejscowości na wyspie, to: Hvar, Jelsa, Stari grad, Vrboska i Sućuraj. Kolejną wyspą, którą warto zobaczyć, jest na pewno Brač. Jest to największa wyspa dalmatyńska. Charakteryzuje się białymi wapiennymi skałami, gajami oliwnymi i błękitnym morzem. Na tej wyspie znajdziemy jedną z najpiękniejszych plaż świata - Zlatny Rat, czyli Złoty Róg. Wracając na ląd, nie można zapomnieć o Trogirze, jednym z najpiękniejszych miast Chorwacji. Jego starówka znajduje się na wyspie, która łączy ląd z wyspą Ciovo. Trogir został założony przez Greków przybyłych z wyspy Vis, w III w.p.n.e. Vis, to kolejna wyspa warta odwiedzenia. Jest najbardziej oddaloną, zamieszkałą wyspą od stałego lądu w Dalmacji. Jest to jedno z najczystszych miejsc na Adriatyku, ponieważ leży daleko od lądu i przemysłu, a pierwsi turyści przybyli na wyspę w 1989 roku.

Dalmacja na talerzu

Czarter łodzi motorowej w Szybeniku, to doskonała okazja na spróbowanie regionalnych przysmaków. Tradycyjne potrawy, sprawią, że jeszcze bardziej spodoba nam się ten kraj. Najbardziej popularną przystawką w Chorwacji, jest szynka pršut. Jest to suszone na powietrzu świńskie udo. Często porównuje się je do szynki parmeńskiej. Najlepszy smak szynka otrzymuje, jeżeli jest suszona na wietrze bura. To ten zimny i porywisty wiatr, odpowiada w największym stopniu za strukturę i smak szynki. Inną przystawką, której nie można ominąć będąc w Chorwacji, jest paški ser, czyli owczy ser z wyspy Pag. Jest on produkowany tylko i wyłącznie z mleka owiec, które pasą się na wyspie Pag. Jedzą one rosnące tam zioła, co nadaje aromatyczny smak i zapach serowi. Tradycyjną potrawą z Dalmacji, jest pašticada. Jej głównym składnikiem jest wołowina. Przed gotowaniem, mięso marynuje się przez 24 godziny w czerwonym winie i w aromatycznych ziołach. Tradycyjna pašticada podawana jest z ziemniaczanymi kluskami njoki. Innym tradycyjnym daniem, jest czarne risotto, czyli crni rižot. Jest to potrawa, którego głównym składnikiem jest mątwa. To ona farbuje ryż na czarny kolor. Do ryżu można dodać inne owoce morza lub starty, żółty ser. W Chorwacji, istnieje specjalny sposób przygotowywania dań. Wszystkie składniki (przeważnie jagnięcina lub ośmiornica z ziemniakami), jest przykryta peką. Peka, to duża, żeliwna pokrywa, którą pokrywa się żarem. Składniki pomału się gotują w swoich sosie. Dlaczego dania urządzone w ten sposób są wyjątkowo aromatyczne? Ponieważ potrawy spod peki są jednocześnie duszone i pieczone.